استانبول – نکات سفر

خرده‌سفر‌نامه‌ی زیر اولین متن دریافتی از یکی از کاربران گرامی وب‌گاه سفرنامه می‌باشد، این متن حاوی گزارش کوتاهی از سفر می‌باشد که با نکات کارآمدی در ادامه‌ی آن تکمیل شده‌است.

باتوجه به این‌که در سایت‌ها و وبلاگ‌های مختلف سفرنامه‌های زیادی در زمینه‌ی تجربیات افراد از سفر به استانبول وجود‌دارد، لذا اینجانب مطلب را کوتاه کرده و از نوشتن سفرنامه همراه با جزئیات خودداری میکنم و تنها نکته‌هایی که در سفرنامه‌های دیگر کمتر به آن‌ها اشاره‌شده و می‌تواند برای مسافرین آینده‌ی استانبول مفیدباشد را بعد از گزارش کوتاهی از سفر خودمان ذکر مینمایم.

کاخ دلماباغچه

کاخ دلماباغچه

روز اول

تحویل اتاق در هتل و سپس پیاده‌روی در خیابان استقلال و بازدید از موزه و برج گالاتا و کلیسای خیابان استقلال و عصر هم بازدید از آکواریوم و مرکز خرید فروم‌استانبول.

روز دوم

گشت شهری تور بود که پس از یک توقف بیست دقیقه‌ای در کنار ساحل تنگه‌ی بوسفر به فروشگاه چرم بستBest رفتیم و بعد از دیدن فشن‌شوFashion Show و بازدید از فروشگاه به مرکز خرید کیل‌سنترKale Center و از آنجا به اولیویومOlivium رفتیم، خریدهای خوبی میتوانید در این دو فروشگاه داشته‌باشید، ساعت پنج در هتل بودیم و یک‌ساعت بعد به قصد تور تنگه‌یبوسفر به ایستگاه کاباتاش رفتیم که متاسفانه آخرین کشتی ساعت پنج‌وچهل‌وپنج دقیقه حرکت‌کرده‌بود و دوباره به میدان تکسیم برگشتیم و از آنجا پیاده به خیابان عثمان‌بی رفتیم.

روز سوم

صبح به جمعه‌بازار رفتیم و تا ساعت سه آنجا بودیم و خریدهای خوبی کردیم و سپس به ایستگاه کاباتاش رفته و ابتدا برای بازدید به کاخ دلمه‌باغچه رفتیم که بسیار زیبا بود و سپس با تور ساعت چهاروچهل‌وپنج تنگه‌یبوسفر سوار کشتی شدیم و یک ساعت و نیم از سفر با کشتی بر روی تنگه‌ی‌بوسفر لذت‌بردیم. شب هم به خیابان استقلال رفیتم و مقداری خریدکردیم.

روز چهارم

صبح ساعت ده به ایستگاه کاباتاش رفتیم و با کشتی ساعت ده‌وچهل‌دقیقه به سمت جزیره‌ی بویوک‌آدا از جزایر پرنس حرکت کردیم، ساعت دوازده‌وبیست دقیقه رسیدیم و تا ساعت چهار در جزیره بودیم و با کرایه دو عدد دوچرخه از جزیره دیدن‌کردیم که بسیار زیبا بود، پس از بازگشت از جزیره و یک استراحت کوتاه در هتل ساعت هفت با اتوبوس از میدان تکسیم به مرکز خرید اولیویوم رفتیم و ادامه خریدهای روز قبل را انجام‌دادیم.

روز پنجم

صبح اتاق و چمدان ها را به هتل تحویل‌دادیم و با مترو به ایستگاه سلطان احمد رفتیم و در آنجا از مسجد سلطان‌احمد، موزه‌ی ایاصوفیا و کاخ توپ‌کاپی دیدن‌کردیم، چون روز یکشنبه بود بازار‌بزرگ یا گرندبازار تعطیل بود و نتوانستیم از آنجا دیدن‌کنیم و البته وقت زیادی هم نداشتیم. ساعت چهارونیم به هتل برگشتیم و یک ربع بعد با ماشینِ تور به سمت فرودگاه حرکت‌کردیم و این‌گونه سفرِ پنج-روزه‌ی ما به استانبول با خاطراتی خوش به‌پایان‌رسید.

یک نهار دونفره

یک نهار دونفره

نکات سفر

 1. بطورکلی اجناس استانبول نسبت به دو کشور قبلی که من به آن‌ها سفرکرده‌بودم (تایلند و امارات) از کیفیت بالاتری برخورداراست و لذا در این شهر می‌توانید خریدهای خوبی ابتدا از نظر کیفیت، و در درجه‌ی بعدی قیمت داشته‌باشید.
 2. جستجوی مطلب در فضای مجازی در رابطه با مکان‌های دیدنی و مراکز خرید در استانبول (و البته هر کشور دیگری) به منظور آشناییِ بیشتر با جاذبه‌های مقصد موردنظر در استفاده‌ی بهینه از زمان و پیش‌گیری از اتلاف وقت بسیار کمک‌کننده خواهدبود.
 3. به هیچ وجه دلار را در فرودگاه به لیر تبدیل‌نکنید، چراکه ضریب تبدیل آن بسیار با صرافی‌هایDoviz داخل شهر تفاوت‌دارد.
 4. برخلاف نوشته‌های وبلاگ‌ها که گرفتن تخفیف را بسیار توصیه‌کرده‌اند، نوددرصد فروشندگان استانبول تخفیف نمیدهند.
 5. مرکز خرید اولیویوم

  مرکز خرید اولیویوم

 6. همانطور که در سفرنامه های دیگر نیز ذکرشده‌است، کرایه‌ی تاکسی‌ها در این شهر بسیار گران است و اکیداً توصیه‌میشود درصورت‌امکان فقط از مترو، اتوبوس و تراموا استفاده‌کنید.
 7. جالب است بدانید که حداقل کرایه‌ی وسایل حمل و نقل عمومی ۱٫۶۵ لیر برای هر نفر معادل دوهزاروپانصد تومان خودمان میباشد! پس ارزان ترین کرایه هم باز در مقایسه با کرایه‌های ایران گران‌است.
 8. برای سفر به استانبول مبلغ قابل‌توجهی را برای کرایه، نهار و شام و بازدید از مراکز دیدنی آن درنظربگیرید، چراکه بیشتر از آنچه که تصورش را بکنید باید برای این سه مورد هزینه‌کنید. مثلا هزینه‌ی هفت وعده غذا برای من و همسرم به اضافه‌ی بلیت اماکن دیدنی و حمل و نقل عمومی در سطح شهر استانبول حدود یک میلیون تومان شد.
 9. حتما قبل از مسافرت به استانبول برای روزهای سفر خود برنامه‌ریزی کنید و نقشه‌ی حمل‌ونقل در این شهر را داشته‌باشید تا بتوانید حداکثر استفاده را از مدتِ اقامت خود ببرید، مسافرت ما چهار شب و پنج روز بود که با یک برنامه‌ریزیِ تقریبا فشرده توانستیم از مراکز ذکرشده در سفرنامه دیدن و خرید کنیم.
 10. مرکز خرید کیل

  مرکز خرید کیل

 11. سفر ما در هفته‌ی اول آبان سال نود‌ودو انجام‌شد و در این فصل از سال هوای استانبول کاملا پاییزه و مطبوع بود. یک لباس پاییزه و تاحدودی گرم برای خیابان‌گردی در شبها کافی بود. در روز‌های سفر ما باران نبارید.
 12. جمعه بازارِ استانبول محل خوبی برای خرید است و اگر حوصله به خرج دهید و خوب بگردید اجناس خوبی با قیمت مناسب پیداخواهیدکرد.
 13. همانطور که در منابع اینترنتی هم بسیار ذکرشده، از شعبه‌های فروشگاه های دیفکتوDefacto، ال‌سی‌وای‌کی‌کیLC Waikiki و منگوMango در پاساژهای مختلف و همینطور خیابان استقلال میتوانید خریدهای خوبی داشته‌باشید.
 14. برای رفتن به پاساژ اولیویوم اکثر وبلاگها مسیر مترو و سپس استفاده از ون‌ها را توصیه‌کرده‌اند که دراین‌صورت باید از میدان تکسیم دو-بار سوار مترو و یک-بار سوار دولموش شوید، اما میتوان از تکسیم با اتوبوس تی‌-نودوسهT93 مستقیم به مرکز خرید اولیویوم رفت و با همین اتوبوس هم برگشت.
 15. روبه‌روی پاساژ اولیویوم یک فروشگاه لباس‌بچه‌فروشیِ دوطبقه بود که لباس‌های بسیارخوب با قیمت مناسبی داشت.
 16. برای رفتن به تور تنگه‌ی‌بوسفر و جزیره‌ی بیوک‌آدا بهتراست از قبل ساعت حرکت کشتی‌ها را بدانید، تا مثل ما ضایع نشوید!. تور تنگه‌ی‌بوسفر هر روز در ساعات ۱۲:۴۵، ۱۳:۴۵، ۱۴:۴۵، ۱۵:۴۵، ۱۶:۴۵ و ۱۷:۴۵ از ایستگاه کاباتاش انجام‌میشود و کشتی های جزیره‌ی بیوک‌آدا در روزهای عادی در ساعات ۸:۴۰، ۱۰:۴۰، ۱۲، ۱۴، ۱۶:۳۰، ۱۸:۴۰ و ۱۹:۴۰ و در تعطیلات در ساعات ۷، ۹:۳۰، ۱۰:۳۰، ۱۲، ۱۴، ۱۶:۳۰، ۱۸:۳۰ و ۱۹:۳۰ از کاباتاش حرکت میکنند.
 17. جزیره‌ی بویوک‌آدا

  جزیره‌ی بویوک‌آدا

 18. مطلبی که شاید دانستن آن بد نباشد اما در وبلاگها به آن اشاره نشده است ، اینکه در جزیره‌ی بیوک‌آدا ویلاها و مناظر دیدنی و چشم‌نوازی وجوددارد که بسیار لذت‌بخش است، اما چیزی که مقداری انسان را آزارمیدهد بوی پهن‌ِ اسب‌هاییست که برای کشاندن درشکه‌ها از آنها استفاده‌میشود و متاسفانه در طی مسافتی که دوچرخه‌سواری می‌کنید به فاصله‌ی هر شش یا هفت متر دیدن و بوی شامه‌نواز این قضیه شما را آزارمیدهد.
 19. هتلِ ما گرین‌پارک‌تکسیم بود که در مجموع راضی‌بودیم و کیفیت صبحانه هم بسیارخوب بود. بگذریم از اینکه اکثر هتل‌های استانبول اتاق‌های کوچکی دارند. لیدر ما اصلا از منطقه‌ی آکسارای تعریف نمی‌کرد و لذا به مسافران آینده هم توصیه‌میشود ترجیحاً در منطقه‌ی آکسارای هتل نگیرند.
 20. اگر هوس میوه کردید حتی‌المقدور از تکسیم خریدنکنید، حتی از روی گاری میدان تکسیم. ما روزی که با مترو از آکسارای به پاساژ فروم‌استانبول رفتیم در راهِ‌برگشت از یک گاری در آکسارای یک‌ونیم کیلو موز و یک کیلو نارنگی خریدیم به قیمت هر کیلو سه لیر که همان میوه در میدان تکسیم کیلویی ده لیر بود.
 21. غذاهای ترکی بسیار خوشمزه است، برعکس تایلند و از نظر قیمت هم تقریبا در سطح غذاهای کشور خودمان و یا کمی گرانتراست، اما نوشیدنی و خوردنی های کنار غذا مثل ماست و سالاد گران است، مثلا ماست یک-نفره دو‌ونیم لیر و سالادِ شیرازی چهارونیم لیر.
 22. باقلوای استانبولی خیلی گران بود و تقریبا دو-برابر باقلوای استانبولی در ایران قیمت داشت، کیلویی ۳۸ تا ۵۵ لیر.
 23. افراد سیگاری که بسیاری از آنها هم نوجوان و جوان هستند و همینطور بچه‌ها و بزرگسالانی که گدایی میکنند را در خیابان های استانبول به‌وفور می‌بینید.
 24. در استانبول روز بیست‌وهشتِ اکتبر ساعت چهار صبح، ساعتها یک ساعت به عقب کشیده‌میشود و از این تاریخ که پنج آبان میباشد، اختلاف ساعت استانبول و ایران از نیم‌ساعت به یک‌ساعت‌ونیم افزایش‌می‌یابد.
 25. قیمت ها در فروشگاه دیوتی‌فریDuty Free در فرودگاهِ آتاتورک به یورو میباشد، یک‌وقت اشتباه نکنید و تصورکنید به لیر است! برای تبدیل قیمت‌ها به لیر، قیمتِ روی محصول را ضرب در ۲٫۸ کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>